Součástí budoucí trasy dálnice D35 je i obchvat Vysokého Mýta. Ten patří mezi klíčové stavby tohoto regionu, a proto by se měl začít stavět co nejdříve bez ohledu na to, kdy vzniknou sousední úseky dálnice. Vysokým Mýtem prochází frekventovaná silnice I/35. Ta představuje dopravní páteř v této oblasti a to jak pro osobní, tak i pro nákladní automobilovou dopravu. V důsledku toho je město zatíženo nadměrnou dopravou, což se negativně projevuje na životě ve městě, ale i na zdraví obyvatel bydlících v blízkosti této komunikace. Situaci by měla zásadně změnit až výstavba městského obchvatu.


Úsek Vysoké Mýto – Džbánov, který bude mít necelé čtyři kilometry, je jedním z šesti úseků dálnice D35. Tato část bude tvořit obchvat města. Součástí stavby je 12 mostů a úpravy ostatních komunikací v délce 2,480 km. Na stavbu bylo vydáno kladné stanovisko Ministerstva životního prostředí. Náklady na stavbu jsou plánovány na 1,489 miliardy korun.


O aktuální informace k obchvatu kolem Vysokého Mýta a k dalším částem D35 jsme požádali předsedu našeho Spolku poslance Martina Kolovratníka:


Ze své pozice místopředsedy Dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury potvrzuji a garantuji, že fond je rozpočtově připraven na etapovitý postup výstavby D35. Myslím, že všechny obyvatele Vysokého Mýta potěší, že obchvat města by se mohl začít stavět samostatně bez návaznosti na další úseky. Nedávno jsem mluvil s ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Janem Kroupou, který mi potvrdil, že ŘSD postaví kterýkoliv z připravených úseků D35 bez ohledu na to, zda bude mít návaznost na další. Použití tohoto způsobu výstavby nám umožňuje tzv. "chytré" trasování budoucí dálnice. Prakticky každý z úseků D35 totiž vždycky začíná a končí na současné "staré" I/35. Jakýkoli postavený úsek tak lze zapojit do provozu bez obav, že by dálnice končila někde v poli. A ptáte se na jízdní řád výstavby? První dva úseky D35 Opatovice – Časy a Časy – Ostrov se začnou stavět už za pár týdnů. Nyní čekáme na výsledek veřejné soutěže na dodavatele stavby. První motoristé by se tak po nových úsecích mohli svést už koncem roku 2021.


Není bez zajímavosti, že ve vysoké fázi přípravy je v tuto chvíli i všech šest ostatních úseků D35. Prakticky všude je ŘSD ve fázi žádosti o Územní rozhodnutí. Jakmile ho získá (je předpoklad, že to bude do konce tohoto roku), může se okamžitě přistoupit k výkupům pozemků.Máme tedy velkou naději, že Vysoké Mýto nebude osamoceným úsekem, ale že výstavba se do pár let rozběhne průběžně prakticky v celé délce trasy D35 po našem kraji.

Výbor spolku

Martin Kolovratník

předseda

Petr Krejcar

místopředseda

Roman Sodomka

tajemník (tel.: +420 725 767 229)

Členství ve spolku je zdarma

Dokumenty ke stažení

Přihláška pro právnické osoby

Přihláška pro fyzické osoby

Stanovy spolku

Darovací smlouva

Kontakty

Spolek pro výstavbu
dálnic D35 a D43 z. s.

IČ: 05345626

Luční 1054
Pardubice-Bílé Předměstí
530 03

info@d35spolek.cz

www.d35spolek.cz

+420 469 687 395

Kontaktní místo/
Korespondenční adresa:

třída Míru 302
Pardubice
530 02

Napište nám

Váš e-mail:(*)
Špatný formát e-mailu

Vaše zpráva:
Neplatný vstup