Členka našeho Spolku paní senátorka Vítková uspořádala další, již pátou, besedu na téma „Aktuální stav přípravy S(D)43 a odstranění závad na I/43“. Beseda se konala 20. 10. 2021 v Černé Hoře. Paní senátorka pořádá besedy na toto téma pravidelně ve spolupráci s městysem Černá Hora a spolkem Naše voda.

Dovolujeme si použít jako zdroje FB paní senátorky a informovat vás o obsahu této besedy:

Zástupci Ministerstva dopravy zejména obhajovali kategorizaci silnice Svitávka-Staré Město ve variantě vystřídaného 3ruhu (vyjma úseku Borušov-Staré Město), kde shledali tuto variantu jako nejekonomičtější. Ohledně podpory kategorizace silnice Svitávka-Staré Město ve variantě 4pruhové paní senátorka psala ministrovi dopravy. K její výzvě se přidalo celkem 19 podnikatelů, Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43 a jeho členové. Výzvu rovněž podpořilo dalších 12 obcí. město Boskovice a hejtman Jihomoravského kraje. U ministra dopravy rovněž apeloval předseda našeho Spolku poslanec Martin Kolovratník. Všichni uvedení jednoznačně podpořili 4pruhy v tomto úseku. Taktéž Policie ČR se vyjádřila, že varianta 4pruhová je bezpečnější.

Je až nepochopitelné, že Ministerstvo dopravy přes všechny tyto apely stále trvá na variantě vystřídaného 3pruhu. Paní senátorka i náš Spolek vyčkají na obsazení postu nového ministra dopravy, jsou připraveni s ním ihned jednat a pokusit se získat jeho podporu. Pokud ani to nebude účinné, tak dle informací, které zaznívají,  bude příprava 3pruhu pokračovat.

Ohledně připravenosti jednotlivých úseků S(D)43 informovali zástupci ŘSD ČR.

Úsek Troubsko/D1 – Bořitov je ve stupni technicko-ekonomické studie, zatím bez stanoviska EIA. Předpokládají se do konce roku 2022 záměry projektu pro dílčí úseky, na jaře 2025 žádost o územní rozhodnutí a možná realizace v roce 2029-2033.

Úsek Bořitov-Svitávka je ve stupni dokončeno zpracování konceptu dokumentace pro vydání územního rozhodnutí (dále DÚR), aktuálně interní připomínky, stanovisko EIA je platné. V listopadu 2021 se předpokládá výběr zpracovatele dokumentace pro stavební povolení, na jaře 2022 žádost o vydání územního rozhodnutí a realizace stavby 2026-2029.

Okružní křižovatka Sebranice se předpokládá realizovat 03-08/2023.

Úsek Svitávka-Staré Město je ve stupni technicko-ekonomické studie, bez stanoviska EIA. V roce 2022 proběhne předběžný geodetický průzkum a v návaznosti na něj bude zadána dokumentace pro územní rozhodnutí. Realizace se předpokládá 2028-2032.