Trvalo to, ale dočkali jsme se. Řeč je o zahájení stavby dalšího úseku dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy, ke kterému dojde už 14. března. Stavební práce by měly trvat tři roky a první motoristé by se tak po nové dálnici měli svézt v roce 2022. Skoro třináct kilometrů dlouhý úsek bude stát přibližně 3,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem Strabag, M-Silnice a SMP CZ.

Řidiči i obyvatelé Pardubického kraje mohou slavit. Po dlouhých letech čekání a přešlapování na místě se projekt dálnice D35 rozhýbal a vše začíná směřovat „do pomyslného finále“. Jako Spolek máme velkou radost, protože stavba dálnice D35 je naší absolutní prioritou a společně s ostatními se snažíme udělat maximum pro co nejrychlejší výstavbu.

Oficiální předání staveniště úseku Opatovice – Časy, ke kterému dojde 14. března, automaticky sice neznamená, že samotná výstavba začne hned v tento den. Přesto je toto datum důležité, protože tímto dnem začínají dodavateli stavby běžet lhůty uvedené v podepsané smlouvě.

Úsek Opatovice – Časy naváže na již rozestavěnou část dálnice Časy – Ostrov (14,5 kilometrů). Tuto část silničáři předali už minulý rok na začátku prosince. Dohromady tak bude ve výstavbě 27 kilometrů nové dálnice D35. Součástí stavby jsou dvě mimoúrovňové křižovatky, více než čtyři a půl kilometru protihlukových stěn nebo přes kilometr dlouhá estakáda, která překonává řeku Labe.

Možná jste zaznamenali, že ŘSD ČR vypsalo první soutěž na zhotovitele úseku Opatovice-Časy už v roce 2016. Bohužel tendr byl zrušen loni Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, a to kvůli tomu, že ŘSD ČR upravilo během soutěže jeden z formulářů. V srpnu 2018 pak ŘSD ČR vypsalo novou soutěž. Smlouvu se zhotovitelem silničáři podepsali na konci ledna letošního roku a díky zkrácení termínů oproti předchozímu tendru, budou oba úseky zprovozněny současně.

Dálnice D35 propojí Čechy s Moravou a stane se alternativou k dálnici D1. Plánovaná délka dálnice je 210 kilometrů. Nejvíce vázne příprava právě u nás v Pardubickém kraji. Podle plánů ŘSD ČR by dálnice od Opatovic nad Labem po Mohelnici mohla být hotová v roce 2027.