Úvodem krátká rekapitulace toho, co schválení předcházelo:

Petice na podporu přípravy a realizace dálnice D43 (Brno – Moravská Třebová) a Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (Petice) byla předána do Senátu dne 15. 2. 2018 aktivní členkou našeho Spolku paní senátorkou Jaromírou Vítkovou jako zástupkyní petičního výboru. Následně garanční Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice (VVVK) uskutečnil k Petici veřejné slyšení v Senátu v úterý 13. března. Garanční výbor shledal Petici důvodnou včetně navrženého usnesení, které požaduje dokončení vypracování Studie proveditelnosti stavby D 43 v úseku od Moravské Třebové po Bořitov, dále přípravu a projednání všech potřebných dokumentací a náležitostí k vydání územního rozhodnutí. Dále je součástí usnesení i požadavek zařadit tuto stavbu mezi prioritní dopravní stavby ČR. Dále Výbor doporučil zajistit včasnou aktualizaci Politiky územního rozvoje v souladu se ZÚR JMK a řešit vlastnictví pozemků nutných k výstavbě. „Podpisové archy stále dochází do mé kanceláře a nyní máme celkově 18 324 podpisů,“ doplnila informace iniciátorka Petice a členka našeho Spolku paní senátorka Vítková.

K projednání a schválení Petice a výše popsaného navrženého doprovodného usnesení na plenární schůzi Senátu došlo dne 19. července 2018.

Samotné projednání nebylo jednoduché a ke schválení vedla dlouhá rozprava.

„Jsem velice ráda, že práce, která byla soustavná po více jak 2 roky, je zúročena a posunuje se dál určitým konkrétním směrem. Celá příprava Petice nebyla jednoduchá. Než byla finálně předána do Senátu vyžadovala spoustu práce. Jednalo se o spolupráci se Svazkem obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43, Spolkem pro výstavbu dálnic D35 a D43, s podnikateli, starosty obcí, kompetentními lidmi na ministerstvech a příslušných institucích a dalšími zainteresovanými lidmi. Také jsem aktivně sbírala podpisy přímo na čerpacích stanicích. Děkuji všem, kteří mi jsou nakloněni v této aktivitě a podporují ji,“ okomentovala výsledek jednání  senátorka Vítková.

Zdroj: Tisková zpráva senátorky Jaromíry Vítkové ze dne 19.7.2018