Ve čtvrtek 15.2.2018 se v Poslanecké sněmovně konalo první zasedání dopravního podvýboru, který představuje odbornou platformu s možností výrazně pozitivně ovlivnit vývoj a rozvoj dopravy v Česku. Prvním velkým tématem tohoto podvýboru se stala novela zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací.

 

Na průběh tohoto prvního zasedání jsme se zeptali předsedy našeho Spolku poslance Martina Kolovratníka, který je předsedou tohoto podvýboru. A tady je jeho odpověď:

 

„V televizi často můžete vidět, jak se jako politici pořád hádáme a vymezujeme se vzájemně vůči sobě. Tak právě tohle při práci v podvýboru nehrozí. Není to totiž místo pro politikaření, ale skutečně pro odbornou práci, bez ohledu na barvu politického dresu. Důkazem může být například má spolupráce s Ondřejem Polanským z České pirátské strany, kterého jsme nově zvolili za místopředsedu tohoto podvýboru, na novele zmiňovaného zákona číslo 416.

 

Zpráva o průlomové novele zákona č. 416 nezůstala podle ohlasu médií nikomu zatajena. Dokonce se již objevily další návrhy právních norem, které bychom mohli do zákona vložit. První náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček přinesl přehled pozměňovacích návrhů, které bychom do zákona mohli dát.

 

Nicméně neustále platí široká a unikátní dohoda všech parlamentních stran, že hlavní myšlenkou této novely je zejména zavedení nového institutu tzv. předběžné držby. Navíc jsme se shodli, že další úpravy, na kterých nepanuje široká shoda, se nebudeme snažit včlenit do této novely. A jaký je důvod? Chceme totiž, aby zákon byl co nejdříve přijat. Pokud bychom do zákona vložili některá ustanovení, která by vadila některým stranám, hrozilo by, že by zákon v konečném hlasování nemusel být přijat. A to jednoznačně nechceme.

 

Předběžná držba ale není jediným novým nástrojem, který pomůže nejen výstavbě dálnic a silnic, ale například i železniční výstavbě. Dalším ze zlepšováků je jednotný úřad pro územní povolení. Od této novinky si slibujeme, že sjednotí a zrychlí povolovací praxi. Navíc díky jednotnému úřadu dojde ke spravedlivějšímu procesu s lidmi, kteří mají ke stavbě připomínky. Novinek je ale mnohem víc. Velmi důležitá je možnost směny pozemků v případě, že majitel nestojí o prodej, ale je ochotný pozemek vyměnit za jiný.

 

Koncem března budeme znát konečné znění novely. Určitě sledujte mé a spolkové webové stránky Facebook, kde budu průběžně informovat o připravovaných změnách. Držte palce, ať se vše povede, abychom mohli rychleji dokončit kvalitní silnice i železnice.“

Výbor spolku

Martin Kolovratník

předseda

Petr Krejcar

místopředseda

Roman Sodomka

tajemník (tel.: +420 725 767 229)

Členství ve spolku je zdarma

Dokumenty ke stažení

Přihláška pro právnické osoby

Přihláška pro fyzické osoby

Stanovy spolku

Darovací smlouva

Kontakty

Spolek pro výstavbu
dálnic D35 a D43 z. s.

IČ: 05345626

Luční 1054
Pardubice-Bílé Předměstí
530 03

info@d35spolek.cz

www.d35spolek.cz

+420 469 687 395

Kontaktní místo/
Korespondenční adresa:

třída Míru 302
Pardubice
530 02

Napište nám

Váš e-mail:(*)
Špatný formát e-mailu

Vaše zpráva:
Neplatný vstup