V poslední době se množí dotazy, jak to v letošním roce vypadá s prvními dvěma úseky D35. A tak jsme požádali předsedu našeho Spolku poslance Martina Kolovratníka o aktuální informace. Tady jsou:


Jako předseda Spolku pro výstavbu dálnic D35 a D43 pečlivě sleduji vývoj a postup v přípravách na výstavbu dopravní infrastruktury v našem kraji. Všechny řidiče asi ze všeho nejvíce zajímá aktuální stav výstavby prvních dvou úseků dálnice D35 na trase Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov.


Už asi víte, že Ředitelství silnic a dálnic koncem října otevřelo obálky s nabídkami na výstavbu prvních dvou úseků dálnice D35. Již dříve jsem informoval, že výstavbě už nic nestojí v cestě. Podle původních informací jsme očekávali, že výběrová komise otevře obálky s nabídkami už koncem listopadu, a že stavební stroje vyjedou do terénu už koncem loňského roku. Nicméně došlo ke změně.


Do veřejné soutěže na zhotovitele se přihlásily i některé zahraniční firmy, u kterých si výběrová komise není jistá, zda jsou skutečně schopny výstavbu prvních dvou úseků zrealizovat v uvedeném čase, kvalitě a zda mají know-how nebo dostatečnou techniku. Chce se proto sejít znovu a důkladně prověřit nabídky.


Proč hodnotící komise nevybrala zhotovitele rovnou a chce se znovu scházet? Důvod je zcela prostý a jednoduchý. Hodnotící komise se totiž zaměřila pouze a jen na cenu bez dalších kritérií. Na první pohled to vypadá velmi dobře, protože ceny na prvních dvou úsecích jsou zhruba mezi 50-55 % oproti předpokládaným projekčním nákladům.


Na jednu stranu to je dobrá zpráva, protože se jedná o ohromnou úsporu. Na druhou stranu ale přiznávám, že mám důvodné obavy. Do veřejné soutěže se totiž přihlásily i zahraniční firmy, které nikdo nezná a neví, jestli mají techniku a zda jsou vůbec schopné stavbu kvalitně provést. Finální výběr firmy tak musí hodnotící komise provést velmi pečlivě. Byl bych velmi zklamaný, pokud by uspěla firma, která nebude mít know-how, kapacity. Ve skutečnosti pak nebude schopna dálnici za nabídnutou cenu postavit a začne se s ŘSD přetahovat o vícepráce.


Všechny, kteří i nadále pochybují, přitom mohu ubezpečit, že zahájení výstavby nebrání žádná překážka. Stavba je připravena, dokonce i hlavní mostní objekty mají stavební povolení. Teď již tedy čekáme pouze a jen na výběr firmy, která celou stavbu prvních dvou úseků zhotoví. Je dobré zmínit i fakt, že archeologický průzkum probíhá zcela podle plánů a ani v této souvislosti se nemusíme bát jakýchkoliv zdržení.

Výbor spolku

Martin Kolovratník

předseda

Petr Krejcar

místopředseda

Roman Sodomka

tajemník (tel.: +420 725 767 229)

Členství ve spolku je zdarma

Dokumenty ke stažení

Přihláška pro právnické osoby

Přihláška pro fyzické osoby

Stanovy spolku

Darovací smlouva

Kontakty

Spolek pro výstavbu
dálnic D35 a D43 z. s.

IČ: 05345626

Luční 1054
Pardubice-Bílé Předměstí
530 03

info@d35spolek.cz

www.d35spolek.cz

+420 469 687 395

Kontaktní místo/
Korespondenční adresa:

třída Míru 302
Pardubice
530 02

Napište nám

Váš e-mail:(*)
Špatný formát e-mailu

Vaše zpráva:
Neplatný vstup