Spolek pro výstavbu dálnic D35 a D43 uspořádal dnes v Pardubicích výroční tiskovou konferenci, které se zúčastnil předseda Spolku Martin Kolovratník, primátor města Pardubic Martin Charvát, ředitel Správy Pardubice Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Bohumil Vébr a Ladislav Umbraun, vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Pardubického kraje. Stěžejním tématem setkání s novináři bylo blížící se ukončení soutěže na zhotovitele stavby prvních dvou úseků dálnice D35.

Úseky dálnice D35 Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov budou znát brzy svého zhotovitele. Předseda Spolku Martin Kolovratník k tomu uvádí: „Již tento pátek 20. října budou otevřeny obálky s podanými nabídkami na první dva úseky dálnice D35. Je dobré, že v těchto dvou úsecích je vykoupeno 99 % pozemků a probíhá pouze jedno vyvlastňovací řízení, takže lze říct, že technicky je vše vyřešeno. Díky novele zákona číslo 416, kdy od roku 2015 může stát majitelům nabízet osminásobek obvyklé ceny, se proces výkupu pozemků výrazně zrychlil. S odstupem času je možné vyhodnotit, že tato cena je motivační a lidé ochotněji prodávají.“ Ředitel Správy Pardubice ŘSD Bohumil Vébr doplňuje: V příštím týdnu se sejde komise pro hodnocení nabídek. Je předpoklad, že smlouva s vybraným zhotovitelem bude podepsána do konce letošního roku a na jaře 2018 bude zahájena stavba.“

Reálné zhotovení stavby se dá odhadovat na dvě stavební období. Dokončeno by tedy mělo být závěrem roku 2021. S dálnicí D35 jsou spjaty také přivaděče, které má ve své kompetenci Pardubický kraj. V červenci byla podepsána aktualizace Memoranda o vzájemné spolupráci při přípravě a realizaci dálnice D35 v celé délce trasy po území Pardubického kraje. „Pardubický kraj jako jediný v České republice získal na přilehlé stavby dálnice D35 od státu 2,7 miliardy korun,“ říká Martin Kolovratník. Podepsání dokumentu vysvětluje Ladislav Umbraun, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Pardubického kraje: „Aktualizované Memorandum popisuje dopravní opatření na silnicích II. tříd. Z titulu Memoranda dojde postupně k výstavbě obchvatu Rokytna a k připojení silnice od Sezemic na budoucí dálnici D35 připojením u Býště. Dále se jedná o napojení východní části Pardubic, včetně zóny firmy Foxconn a napojení budoucího obchvatu Dašic na dálnici D35 mimoúrovňovou křižovatkou před Komárovem. Modernizováno bude i silniční spojení od Vysokého Mýta přes Choceň, včetně jejího obchvatu, České Libchavy až k Žamberku. Memorandum počítá i s opravou silnic z Litomyšle do České Třebové a rovněž z Litomyšle do Ústí nad Orlicí.“

Dalším tématem setkání s novináři byly obchvaty měst Pardubic, Svitav a Chrudimi, kde se jedná o II. etapu. U obchvatů Svitav a Chrudimi došlo k ukončení procesů posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, a byl už také zahájen výkup pozemků. Zdržení lze očekávat u Severovýchodního obchvatu Pardubic (Trnová – Dubina). Někteří majitelé pozemků nesouhlasí s nabízenou cenou a odmítli posudky předložené Ředitelstvím silnic a dálnic. Ke sporu uvádí primátor města Pardubic Martin Charvát: „Dlouhodobě nám obchvaty Pardubic chybí. Město spolupracuje s ŘSD při výkupu pozemků a připravuje výstavbu cyklostezky, která je trasována podél tohoto obchvatu. Když vidíme, že ŘSD nabízí za zemědělské pozemky osminásobek a stále se to někomu nelíbí, tak to považuji za spekulativní chování těchto lidí, kteří tímto jednáním blokují rozvoj dopravy v Pardubicích.“

Primátorova slova potvrzuje Martin Kolovratník: „Bohužel máme podezření, že se začíná spekulovat s pozemky v Pardubicích. ŘSD ve spolupráci s městem Pardubice intenzivně pracuje na Severovýchodním obchvatu. Majitelé pozemků i přes velmi dobrou cenu, která jim je nabízena, tedy 500 až 600 korun za metr čtverečný, se vzepřeli a chtějí se soudit. Běžně, když zemědělci mezi sebou podobné pozemky obchodují, tak se jedná o deset až dvacet korun za metr čtverečný.“

V plném proudu jsou též práce na Jihovýchodním obchvatu Pardubic (Dražkovice – Průmyslová). Změny územního plánu města Pardubic neovlivnily přípravu tohoto obchvatu. Město jedná s ŘSD o vhodné trase a pomůže při jednání s Armádou České republiky o trasování obchvatu kolem pardubického letiště.