Dne 29.9.2020 v 15,35 hodin Poslanecká sněmovna PČR schválila naprostou většinou (viz přiložené foto) druhou vládní novelu zákona č.416/2009 Sb. (tzv. „liniový zákon“) – viz sněmovní tisk 673/5 vrácený Senátem PČR.

O vyjádření jsme požádali předsedu našeho Spolku poslance Martina Kolovratníka, který byl tahounem a zpravodajem této novely ve sněmovně:

„Den schválení této novely by si měl každý z nás, kdo alespoň někdy cestuje autem, vlakem nebo autobusem tučně zapsat do svých diářů. Proč? Protože tahle fantastická zpráva se týká nás všech. Úplně všech. O co jde? V tento den se podařilo definitivně schválit novelu klíčového liniového zákona. Udělali jsme tak obrovský krok pro urychlení výstavby nových dálnic, obchvatů nebo železnic v Česku.

Jedná se o dlouhý příběh, který začal letos na jaře, kdy jsem se osobně setkal s polským ministrem dopravy Andrzejem Adamczykem. Společně jsme identifikovali několik principů, kterým Polsko vděčí za nebývalý boom výstavby nových dálnic. Naprosto klíčovou změnou, kterou jsem si z tohoto jednání odnesl, je možnost začít stavět dopravní stavby okamžitě, jakmile investor získá příslušné povolení k výstavbě. Společně s ním totiž získá i přístup k potřebným pozemkům a de-facto úřední právo zahájit stavbu v celé délce stavby Majitelé pozemků samozřejmě dostanou automaticky zvýšenou kupní cenu a případné spory o výši náhrady budou probíhat v navazujícím řízení o náhradě.

A přesně tuhle ohromnou změnu se společně s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podařilo prosadit. Jde o velké vítězství nejen pro celé Česko, ale i pro Pardubický kraj, protože už brzy začneme stavět nové dálnice a železnice opravdu enormním tempem, které nepamatujeme. Obchvaty Pardubic, České Třebové, Žamberka nebo Svitav už brzy nebudou pouze na papíře.“

hlasovani ke 416 dne 29.9.2020 587380080264887006